W dobie rosnącej popularności odnawialnych źródeł energii coraz więcej osób zastanawia się nad sposobami na zwiększenie efektywności swoich instalacji solarnych. Jednym z rozwiązań, które zyskują na popularności, są trackery solarne. Są to urządzenie pozwalające na śledzenie kierunku padania promieni słonecznych i odpowiednie dostosowanie pozycji paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu panele są zawsze ustawione pod optymalnym kątem względem słońca, co pozwala na maksymalizację produkcji energii elektrycznej. Trackery solarne mogą być jednoosiowe lub dwuosiowe. W przypadku trackerów jednoosiowych panele poruszają się tylko w jednej płaszczyźnie – zazwyczaj wschód-zachód. Dzięki temu możliwe jest śledzenie ruchu słońca w ciągu dnia, co pozwala na wykorzystanie większej ilości promieniowania słonecznego niż w przypadku stałego ustawienia paneli. Tracker dwuosiowy umożliwia dodatkowo ruch paneli w drugiej płaszczyźnie, co umożliwia jeszcze lepsze dostosowanie do zmieniającego się kąta padania promieni słonecznych w ciągu roku.

Zastosowanie trackera solarnego

Tracker solarny pozwala uzyskać z instalacji fotowoltaicznej średnio o 30-40% więcej energii (w zależności od poziomu nasłonecznienia) niż w przypadku tradycyjnej, statycznej instalacji o takiej samej wielkości. Jest to więc ciekawa alternatywa dla osób, które nie mają możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku oraz moją ograniczoną ilość miejsca na działce. 

Dzięki temu, że system praktycznie cały czas jest w ruchu, jest mniej podatny na zabrudzenia oraz np. na zaleganie śniegu. Umożliwia też łatwy dostęp do paneli w przypadku konieczności ich umycia, naprawy lub przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Inwestycja w tracker solarny wiąże się z zauważalnie wyższymi niż w przypadku tradycyjnej instalacji kosztami. Wraz ze wzrostem popularności tego rozwiązania, jak i samej fotowoltaiki, ceny powinny jednak spadać.

Nowoczesne systemy nadążne

Wszystkim klientom, którzy chcą zoptymalizować efektywności instalacji fotowoltaicznej, oferujemy nowoczesne systemy nadążne. Przynoszą one wiele korzyści, zarówno właścicielom instalacji fotowoltaicznych, jak i środowisku. Nie tylko pozwalają na lepsze wykorzystanie promieniowania słonecznego i wzrost efektywności energetycznej, ale również przyczyniają się do skrócenia czasu zwrotu inwestycji. Wykorzystanie trackerów solarnych zmniejsza zużycie paliw kopalnych i obniża emisję dwutlenku węgla. Dzięki temu ich użytkownicy włączają się do walki z globalnym ociepleniem i chronią przed degradacją środowiska.

Zadaj pytanie on-line Gadu-Gadu