Świadczymy kompleksowe usługi projektowania, sprzedaży i montażu
instalacji fotowoltaicznych. Naszym Klientom oferujemy wszystkie poniższe rozwiązania.

Instalacja dachowa

Najczęściej spotykany w Polsce rodzaj domowej instalacji fotowoltaicznej. Wybierany w szczególności przez osoby nie dysponujące dużą działką. Jego niewątpliwą zaletą, z racji wysokości montażu paneli, jest uniknięcie większości zacienień, na które narażona byłaby instalacja zamontowana na gruncie. Żeby jednak miał on sens, dach powinien spełniać kilka warunków:

 

 • musi mieć wystarczająco dużą powierzchnię,
 • najlepiej jeśli jest skierowany bezpośrednio lub choćby częściowo na południe,
 • jego idealny kąt nachylenia oscyluje między 30 a 35 stopni,
 • brak źródeł zacienień (np. kominów, anten, lukarn, itp.),
 • odpowiedni rodzaj i dobry stan pokrycia dachowego (nieakceptowalny jest eternit).

 

Jeśli dach nie spełnia choćby większości z w/w warunków warto rozważyć wykonania instalacji fotowoltaicznej na gruncie.

Instalacja naziemna

Rodzaj instalacji fotowoltaicznej zdobywający coraz większą popularność. Jeżeli tylko dysponujemy wystarczająco dużą działką warto rozważyć jego wybór, ma bowiem kilka niewątpliwych zalet:

 

 • brak konieczności ingerencji w konstrukcję dachu budynku,
 • możliwość idealnego ustawienia paneli względem południa oraz kąta padania promieni słonecznych,
 • brak konieczności ograniczania wielkości instalacji do dostępnej powierzchni dachu,
 • dobry dostęp umożliwiający łatwe mycie oraz odśnieżanie paneli,
 • łatwy dostęp do paneli w przypadku awarii lub konieczności przeprowadzenia prac konserwacyjnych,
 • zastosowanie paneli bifacjalnych (dwustronnych) pozwala zwiększyć wydajność instalacji.

 

Żeby jednak wykorzystać wszystkie w/w zalety, miejsce, w którym powstanie naziemna instalacja fotowoltaiczna, nie powinno być narażone na zacienienia.

Carport

Carport, czyli fotowoltaiczna wiata samochodowa, to konstrukcja łącząca zalety tradycyjnej wiaty samochodowej oraz instalacji fotowoltaicznej. Panele fotowoltaiczne zastępują w tym rozwiązaniu tradycyjne materiały stanowiące zazwyczaj pokrycie dachu wiaty, takie jak blachodachówka, dachówka czy gont. Pozwala to osiągnąć znaczące oszczędności.

 

Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie dla każdego gospodarstwa domowego będącego w posiadaniu auta i chcącego korzystać z zalet fotowoltaiki. W szczególności warte rozważenia gdy z jakichś powodów brak jest możliwości montażu instalacji na dachu budynku. Z oczywistych względów jest to również rozwiązanie idealne dla właścicieli samochodów elektrycznych oraz hybrydowych, szczególnie po integracji z domową stacją ładowania takich aut.

Tracker solarny

 

Tracker solarny, zwany również systemem nadążnym, to zautomatyzowana konstrukcja śledząca ruch słońca i ustawiająca się w stosunku do niego w możliwie idealnym położeniu. Oparta jest na siłownikach oraz sterującej nimi elektronice, bazującej na danych z czujników oświetlenia lub wprost z zegara astronomicznego.

 

Zastosowanie trackera pozwala uzyskać z instalacji fotowoltaicznej średnio o 30-40% więcej energii (w zależności od poziomu nasłonecznienia) niż w przypadku tradycyjnej, statycznej instalacji o takiej samej wielkości. Jest to więc ciekawa alternatywa dla osób, które nie mają możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku oraz moją ograniczoną ilość miejsca na działce.

 

Dzięki temu, że system praktycznie cały czas jest w ruchu, jest mniej podatny na zabrudzenia oraz np. na zaleganie śniegu. Umożliwia też łatwy dostęp do paneli w przypadku konieczności ich umycia, naprawy lub przeprowadzenia prac konserwacyjnych.

 

Inwestycja w tracker solarny wiąże się z zauważalnie wyższymi niż w przypadku tradycyjnej instalacji kosztami. Wraz ze wzrostem popularności tego rozwiązania, jak i samej fotowoltaiki, ceny powinny jednak spadać.

Dla domu

Dla rolnika

Dla biznesu

Zadaj pytanie on-line