Darmowa energia elektryczna pochodząca ze słońca to jedna z największych zalet odnawialnych źródeł energii. Co więcej? Cena nowoczesnych systemów fotowoltaicznych na przestrzeni ostatnich lat spadła już na tyle, że coraz więcej gospodarstw domowych wybiera to rozwiązanie. Czy wystarczy zamontować panele słoneczne i można o nich zapomnieć? Niekoniecznie. W poniższym artykule odpowiadamy, dlaczego czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest ważne. Zaczynajmy!

Dlaczego czyszczenie paneli fotowoltaicznych ma tak duże znaczenie?

Mimo, iż wielu specjalistów od OZE twierdzi, że panele fotowoltaiczne są samowystarczalne i czyszczą się podczas opadów deszczu, jednak warto o nie regularnie dbać, gdyż w ten sposób nie tylko wydłuża się ich żywotność, ale również poprawia wydajność. Wbrew panującym przekonaniom, źródeł zanieczyszczeń, które mogą osiadać na modułach PV jest bardzo dużo. To m.in. dym, smog, spaliny, piasek, pyły oraz zanieczyszczenia pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Ważne! Zaleca się, aby nie czyścić paneli fotowoltaicznych, kiedy pracują z pełną mocą. Latem najlepiej wybrać porę popołudniową lub wieczorną, ponieważ wtedy spada temperatura ogniw.
II. Mycie paneli fotowoltaicznych- jakich środków używać?

Przede wszystkim należy stosować preparatów zalecanych przez producenta, ponieważ jest to gwarancja nie tylko skutecznego działania, ale również ciągłości gwarancji. Jeśli nie masz możliwości, aby zdobyć tego typu środki lub nie chcesz tracić znacznych sum pieniędzy- możesz wykorzystać delikatny roztwór wody z octem. Koniecznie unikaj silnych roztworów zawierających alkohol. To bardzo ważne, bowiem instalacja fotowoltaiczna jest wrażliwa a nieumiejętne działania mogą ją łatwo uszkodzić.

Czyszcząc panele fotowoltaiczne nie stosuj twardych i ostrych przedmiotów czy drapiących gąbek. Postępując w ten sposób ryzykujesz porysowanie powierzchni paneli, co bez wątpienia przełoży się na spadek ich wydajności. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie zwykłej, miękkiej szmatki z bawełny lub miękkiego mopa. Nie zaleca się również korzystania z myjek ciśnieniowych, które mogą uszkodzić instalację. Panele fotowoltaiczne powinny być czyszczone raz lub 2 razy w ciągu roku- po okresie zimowym oraz na przełomie lata i jesieni lub wtedy, kiedy zauważysz silne zabrudzenia.

Czyszczenie i konserwacja paneli PV- kiedy warto skorzystać z usług?

Panele fotowoltaiczne montuje się najczęściej w 2 miejscach- na dachu budynku bądź na gruncie. W pierwszym przypadku moduły występują na powierzchni płaskiej lub ukośnej. Jak wiadomo, ich czyszczenie będzie odbywało się na wysokości, dlatego należy zachować szczególne środki ostrożności, aby uniknąć wypadku. Kask ochronny i lonża z pewnością nie zaszkodzą.

A co w sytuacji jeśli nie jesteś sam w stanie samodzielnie wyczyścić panele fotowoltaiczne? Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doświadczonych profesjonalistów. Większość firm zajmujących się montażem paneli słonecznych posiada przeszkolonych pracowników, którzy wykorzystując specjalistyczny sprzęt i odpowiednie środki, wykonają niezbędne zabiegi. Taką usługę świadczy również WOLTPOL. Z kolei, w przypadku paneli montowanych na gruncie sprawa jest o wiele prostsza, ponieważ cała instalacja znajduje się na poziomie ziemi. Naziemne panele fotowoltaiczne to również świetna okazja, aby systematycznie kontrolować stan paneli bez konieczności wchodzenia na dach.

Czyszczenie i konserwacja paneli fotowoltaicznych jest niezwykle istotna dla utrzymania maksymalnej wydajności instalacji. Regularne czyszczenie nie tylko przedłuży ich żywotność, ale pozwoli zaoszczędzić na rachunkach. Niezależnie od tego, czy chcesz samodzielnie myć instalację, czy wolisz zatrudnić do tego specjalistów- inwestycja w profilaktykę zwróci się bez wątpienia!

Zadaj pytanie on-line Gadu-Gadu