Oczywistą rzeczą jest, iż pompy ciepła najczęściej używa się do ogrzewania domu bądź podgrzewania wody użytkowej. Pierwsza funkcja przydaje się przede wszystkim zimą, natomiast z drugiej można korzystać przez cały rok. Jednak, do tych dwóch zastosowań można dodać jeszcze jedno, zupełnie odwrotne do pierwszego. Mowa tutaj o możliwości chłodzenia pomieszczeń- pompę ciepła można wykorzystać również do tego. Jak działa takie chłodzenie, czy jest wydajne i opłacalne? Odpowiedzi na te oraz inne pytanie znajdziesz w poniższym artykule! Zapraszamy.
Pompa ciepła jako klimatyzacja – jak działa?
Zastanawiasz się, czy klimatyzacja to pompa ciepła? Nie do końca, choć zarówno jedno, jak i drugie urządzenie działają na podobnej zasadzie. Różnica wynika z tego, że w przypadku pierwszego urządzenia ciepło pobierane z powietrza, wydalane jest na zewnątrz budynku. Z kolei, pompa ciepła używa go do podgrzewania wody użytkowej- latem i zimą, oraz do ogrzewania budynku- zimą. Niestety ze względu na to, że grzejniki mają zbyt małą powierzchnię, by uzyskać oczekiwany efekt, dlatego pompy ciepła do chłodzenia można używać tylko, jeśli w budynku zainstalowane są rury do ogrzewania podłogowego. To zasadnicza różnica pomiędzy tymi urządzeniami a klimatyzatorem, który nie współpracuje z instalacją, a chłodzi pomieszczenie za pomocą nawiewu.
Klimatyzacja a pompa ciepła – porównanie wydajności chłodzenia
Jeśli chodzi o wodną pompę ciepła, to temperatura podłogi ochładzanej nie może spaść poniżej 20 stopni C nie tylko ze względu na fakt, iż chodzenie po tak zimnej powierzchni byłoby nieprzyjemne, ale również temperatura rur musi być utrzymana powyżej punktu rosy. W innym przypadku gaz znajdujący się w instalacji mógłby zacząć się skraplać. Jaki z tego wniosek? Temperatura w pomieszczeniu, które ochładzane jest wodną pompą ciepła może nie być tak satysfakcjonująca, jak w przypadku klimatyzatora.
Z kolei, powietrzne pompy ciepła mogą obniżać temperaturę nie tylko pasywnie, ale także w identyczny sposób jak klimatyzator. Prościej mówiąc powietrzna pompa ciepła może oddawać chłód przy pomocy nawiewu zimnego powietrza. Takie chłodzenie nazywane jest aktywnym i polega na odwróceniu działania pompy. Wydajność chłodzenia aktywnego może być porównywalna z klimatyzatorem. Należy jednak mieć na uwadze, że klimatyzator często posiada dodatkowe systemy np. nawilżające czy filtrujące powietrze, które mają wpływ na komfort osób przebywających w chłodzonych nimi pomieszczeniach.
Reasumując, pompę ciepła można z powodzeniem wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń. Należy jednak pamiętać, że jej działanie może nie być aż tak zadowalające, jak w przypadku używania klasycznego klimatyzatora. Co istotne? W polskich warunkach klimatycznych skuteczne ogrzewanie jest znacznie ważniejsze od chłodzenia, dlatego decydując się na zakup urządzenia, warto wybrać takie, które w pierwszej kolejności będzie wydajnie grzać. Mimo, że funkcja chłodzenia dla większości osób schodzi na dalszy plan, jednak warto z niej korzystać, jeśli jest dostępna. Na szczęście najczęściej jest ona na tyle skuteczna, że nie ma potrzeby zakupu dodatkowego urządzenia.
Pompa ciepła to wielofunkcyjna instalacja, która latem chłodzi i dostarcza ciepłą wodę użytkową, natomiast zimą ogrzewa. Choć klimatyzator może zarówno chłodzić, jak i ogrzewać pomieszczenie, jednak ilość energii pobieranej do ogrzewania jest nieporównywalnie duża.