Decydujesz się na montaż fotowoltaiki oraz pompy ciepła w swoim domu lub firmie? Świetny wybór! W tej sytuacji możesz spodziewać się wielu korzyści w kwestii finansowej, ale nie tylko. Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką to doskonałe rozwiązanie dla środowiska naturalnego. To nowoczesne technologie, które idealnie współgrają ze sobą. Pompa ciepła i fotowoltaika oznaczają przede wszystkim ogromną oszczędność. W dzisiejszym artykule dowiesz się m.in. jaka instalacja fotowoltaiczna do pompy ciepła jest najlepszym wyborem oraz czy warto inwestować w połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła. Zapraszamy do lektury!

Fotowoltaika a pompa ciepła – działanie

Aby dowiedzieć się dlaczego obie technologie tak dobrze ze sobą współgrają, należy przypomnieć ich działanie. Krótko mówiąc, w pompie ciepła dochodzi do wymuszonego przepływu ciepła z obszaru o niższej temperaturze do tego, gdzie jest ona wyższa i na odwrót. Co to oznacza w praktyce? Pompa ciepła pobiera ciepło z jednego miejsca, aby przetransportować go do drugiego np. do konkretnego pomieszczenia w domu. Pompy ciepła działają w obie strony- zimą zapewniają ciepło, natomiast latem ochładzają wnętrze domu. Tym sposobem oddziałują przede wszystkim na wodę, którą w zależności od potrzeb podgrzewają lub schładzają. Pośród pom ciepła można wyróżnić- gruntowe i powietrzne, które różnią się źródłem pochodzenia wysokiej temperatury.

Z kolei, jeśli chodzi o fotowoltaikę, jej działanie opiera się na montażu paneli fotowoltaicznych, które wykorzystuje się do produkcji darmowej energii elektrycznej pochodzącej ze słońca. W tym przypadku źródłem prądu są promienie słoneczne, które padają na specjalnie skonstruowane ogniwa znajdujące się w panelach. W ten sposób dostarczana jest energia, która jest następnie przekształcana i transportowana tam, gdzie można ją wykorzystać. Warto dodać, ze na montaż instalacji fotowoltaicznej decyduje się coraz więcej osób prywatnych i firm.

Pompa ciepła i fotowoltaika – jak razem działają?

Instalacja fotowoltaiczna odpowiada za produkcję zielonej i darmowej energii, która zasila wszelkie urządzenia w naszym domu, gospodarstwie bądź firmie, a tym samym dostarcza również prąd pompie ciepła. Poza tym powietrzna pompa ciepła pozyskuje energię z otoczenia, a następnie przekazuje ją do systemu, wykorzystując ją np. do ogrzewania pomieszczeń lub wody użytkowej. Współpraca pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej obejmuje głównie dwa podanej wyżej obszary. Należy zaznaczyć, iż pompa ciepła jest bardzo prosta w obsłudze i wygodna w codziennym użytkowaniu. Co więcej? Może również działać automatycznie. Montaż pompy ciepła i fotowoltaiki pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas i przestrzeń. To niemal bezpłatny sposób na stałe ogrzewanie domu oraz wody!

Fotowoltaika i pompa ciepła – czy warto inwestować w takie połączenie?

Połączenie tych obu technologii pozwala na nieograniczone i praktycznie darmowe źródło energii i ciepła, które razem są w stanie zapewnić gospodarstwu lub firmie kompletne zapotrzebowanie na prąd i ogrzewanie. Aby pompa ciepła mogła prawidłowo działać i dostarczać darmowe ogrzewanie, potrzebuje prądu, który dzięki fotowoltaice jest zupełnie darmowy. Integracja obu technologii sprawia, że koszty energii i ogrzewania spadają praktycznie do zera.
Zachęcamy do skorzystania z profesjonalnych usług WOLTPOL. Jesteśmy ekspertami w zakresie montażu instalacji fotowoltaicznej. Zapraszamy do kontaktu!

Zadaj pytanie on-line Gadu-Gadu