Oczywistą rzeczą jest, iż panele fotowoltaiczne wytwarzają energię dzięki promieniowaniu słonecznemu. Czy sprawdzają się one w zimie, gdy dni są pochmurne a moduły zasypane śniegiem? Czy w Polsce opłaca się inwestować w fotowoltaikę? Sprawdzamy!
Wydajność paneli fotowoltaicznych w zimie
Większość osób jest przekonania, że wydajność ogniw solarnych w zimie jest bardzo niska, ponieważ w tym czasie słońce świeci znacznie krócej i słabiej, niż w porze letniej. Czy tak jest naprawdę? Jeśli panele są regularnie odśnieżane, możesz być pewien, że fotowoltaika będzie cały czas produkować energię. Choć jest jej mniej niż latem, jednak nie musisz się martwić, że panele przestaną zupełnie pracować. Co istotne? Wydajność paneli będzie szczególnie obniżona w grudniu oraz styczniu, gdy promieni słonecznych jest znacznie mniej. Co ciekawe, sprawność paneli wzrasta wraz ze spadkiem temperatury, co oznacza, że najwięcej energii produkowane jest w chłodniejsze, lecz słoneczne dni.
Zastanawiasz się, czy warto inwestować w fotowoltaikę w Polsce? Oczywiście, że tak. Choć wydajność paneli w zimie jest mniejsza, jednak energia wytwarzana będzie przez cały czas. Dodatkowo, w okresie zimowym można odebrać nadwyżkę prądu wyprodukowanego latem. To świetne rozwiązanie, dzięki któremu sporo zaoszczędzisz m.in. poprzez brak konieczności inwestycji w paliwa opałowe.
Oblodzone panele fotowoltaiczne- jak działają?
Prawdę mówiąc, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że mróz pozytywnie wpływa na pracę instalacji fotowoltaicznej w zimie. Warto zaznaczyć, iż nowoczesne panele słoneczne produkują energię nawet, gdy temperatura spadnie do minus 40 stopni. Co więcej? Latem to nie upały zwiększają moc paneli, ale intensywność promieni słonecznych. Należy pamiętać, aby w żadnym wypadku nie skrobać oblodzonych paneli, gdyż może to doprowadzić do ich poważnego uszkodzenia!
Śnieg a instalacje fotowoltaiczne
Zaśnieżone panele fotowoltaiczne produkują znacznie mniej energii elektrycznej, ponieważ promieniowanie dociera tylko do części modułu. Jeśli panel jest zaśnieżony w niewielkiej części, prąd jest wytwarzany przez cały czas, aczkolwiek w mniejszym zakresie. Jego dokładna ilość zależeć będzie nie tylko od grubości warstwy śniegu, ale również czasu zalegania. Należy mieć jednak na uwadze, że klimat w naszym kraju zmienia się i nie ma tak intensywnych opadów śniegu, jak jeszcze kilka lat temu. Obecnie opady śniegu towarzyszą nam zaledwie przez kilka dni w ciągu roku. Dlatego jeśli występują straty, są one znikome.
Jak usunąć śnieg z paneli fotowoltaicznych? Chcesz samodzielnie usunąć śnieg z modułów? To bardzo duży błąd! Nie zaleca się odśnieżania paneli- należy poczekać aż śnieg sam stopnieje. Nie martw się to długo nie potrwa, gdyż ogniwa wydzielają ciepło, które znacznie przyśpiesza proces topnienia śniegu. Z kolei, jeśli Twój dach jest płaski i zależy Ci na odśnieżeniu paneli, zrób to ostrożnie, aby nie uszkodzić modułów. Pamiętaj, że nie wolno usuwać zamarzniętego śniegu.
Montaż paneli zimą- czy warto?
Mimo, ze fotowoltaika jest w zimie nieco mniej wydajna, jednak warto inwestować w nią o tej porze roku. Należy pamiętać, że jest to system całoroczny, który opłaca się zainstalować niezależnie od pory roku. Ponadto, montaż fotowoltaiki zimą to również sporo korzyści. Po pierwsze, nie musisz martwić się kolejkami i długim czasem oczekiwania na realizację. Największy ruch w branży fotowoltaicznej zaczyna się w okresie wiosennym. Drugą zaletą instalacji paneli słonecznych w zimie jest fakt, iż będą one w pełni gotowe przed najwydajniejszą porą roku.
Pamiętaj jednak, że montaż fotowoltaiki to wieloetapowy i czasochłonny proces. Składa się m.in. z audytu, przygotowania projektu, montażu oraz podłączenia do sieci. Jest jeszcze jedna zaleta wynikająca z montażu paneli fotowoltaicznych w zimie. Co to takiego? Otóż podczas tej pory roku, bardzo wiele firm przygotowuje specjalne oferty i promocje, a co za tym idzie możesz zapłacić taniej za instalację niż w okresie wiosennym czy letnim.