Tylko profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych gwarantuje wydajną i efektywną pracę całej instalacji fotowoltaicznej, a co za tym idzie- szybki zwrot z inwestycji. Największym zainteresowaniem cieszy się montaż paneli na dachu lub opcjonalnie na gruncie. Jednak, nowoczesne moduły PV mogą być też instalowane m.in. na wiatach lub pojazdach.

Montaż paneli słonecznych na dachu.

Najlepszym miejscem na montaż paneli fotowoltaicznych jest dach budynku. Pamiętaj, że musi on zapewniać odpowiednio dużą powierzchnię do przeprowadzenia montażu paneli. Co więcej? Powinien być zorientowany na kierunek południowy oraz mieć właściwy kąt nachylenia (30-40 stopni). Ponadto, dach na którym wykonuje się instalację musi być zaprojektowany z mocnej konstrukcji, która będzie w stanie wytrzymać dodatkowe obciążenie. Również poszycie dachowe powinno być w dobrej kondycji- wolne od korozji, pęknięć czy innych uszkodzeń mechanicznych.

  • Montaż paneli na dachu skośnym- czy wiesz, że każde nachylenie połaci (15-50 stopni) oraz orientacja (270- 90 stopni), czyli od zachodniej do wschodniej dla dachów skośnych umożliwia instalację modułów oraz wysoką wydajność paneli? Należy jednak zaznaczyć, iż sprawność paneli jest tym większa, im bardziej parametry połaci dachu spełniają optymalne warunki. W przypadku jeśli dach skierowany jest na zachód bądź wschód, warto pomyśleć nad montażem paneli na przeciwległej połaci- wówczas jest to tzw. układ dwuobwodowy, który potrafi osiągnąć nawet 85% sprawności. Strony świata, których warto unikać w kwestii instalacji fotowoltaicznej to: północ, północny wschód i zachód. Dlaczego? Otóż, sprawność modułów w takich orientacjach jest niższa niż 70%!
  • Instalacja paneli na dachu płaskim- w przypadku płaskich dachów orientacja praktycznie nie ma znaczenia. Najczęściej stosuje się konstrukcję pochylającą balastową lub kotwioną. Jeśli geometria dachu na to pozwala, można skierować ją na południe. Należy jednak pamiętać, iż dobór konstrukcji pochylającej zależy od rodzaju konstrukcji i pokrycia dachu. Na większych obiektach często konieczne jest wykonanie dodatkowych ekspertyz
  • Montaż paneli na papie- do pokryć z gontu bitumicznego, papy warto dobrać odpowiednie mocowania, które zapewnią nie tylko szczelność i wytrzymałość, ale również właściwą wentylację i odpływ wody. Najczęściej stosuje się uszy wykonane ze stali nierdzewnej (mocowane wielopunktowo do poszycia dachu. Dodatkowo są one uszczelnione specjalną bitumiczną masą dekarską, dzięki czemu gwarantują maksymalną szczelność mocowania i odporność na wyrwanie
  • Montaż paneli na blachodachówce- na dachu pokrytym blachodachówką stosujemy wkręty dokrokwiowe z uszczelką, która zabezpiecza przejście przez blachę. W przypadku rozwiązania z blachą trapezową znacznie lepszą opcją, są mostki trapezowe przykręcane do blachy
  • • Instalacja paneli na dachówce ceramicznej- to jeden z najbardziej pracochłonnych i trudnych montaży. Wymaga przytwierdzenia mocowań do konstrukcji dachu w taki sposób, by nie przenosić obciążeń na dachówkę, i jednocześnie zachować szczelność pokrycia. Konieczne jest swobodne przejście mocowania przez zamki dachówek, co wiąże się z ich podszlifowaniem

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

Instalacja paneli słonecznych na gruncie to rozwiązanie wykorzystywane, gdy z różnych przyczyn nie można przeprowadzić montażu na dachu budynku. Warto jednak pamiętać, że koszt montażu paneli na gruncie może być większy, niż instalacja na dachu. Wynika to z faktu, iż konieczna jest inwestycja we właściwą konstrukcję wspierającą ogniw PV. Mimo tego, instalacja paneli na gruncie jest znacznie łatwiejsza, co przekłada się na ich prostszą konserwację.

Montaż paneli na wiacie

Jeśli nie masz możliwości wykonania instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu budynku, pewną alternatywą może być montaż modułów na wiacie garażowej lub gospodarczej. To rozwiązanie, które pozwala zredukować koszty wynikające z konieczności zakupu konstrukcji wsporczej ogniw. Jeśli zdecydujesz się na montaż paneli na wiacie, zwróć uwagę na ich trwałość, sztywność i nośność.
W razie jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości, chętnie służymy kompleksową pomocą i fachowym doradztwem. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Zadaj pytanie on-line Gadu-Gadu