Alternatywne źródła energii z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Największe zainteresowanie nimi wykazują nie tylko właściciele domów prywatnych, ale również przedsiębiorcy, którzy w ten sposób chcą zmniejszyć koszty wykorzystania energii elektrycznej. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że panele fotowoltaiczne i kolektory słonecznie to nie to samo. W poniższym poradniku przedstawimy podstawowe różnice pomiędzy nimi oraz wady i zalety ich wykorzystania. Zapraszamy!
Jak działają panele fotowoltaiczne?
Czy wiesz, że panele fotowoltaiczne składają się ze specjalnych, wyprodukowanych z krzemu ogniw, które produkują napięcie o skali 0,5 V. Światło słoneczne padające na każde z ogniw zostaje wchłonięte przez krzem, w skutek czego powstaje energia elektryczna stymulowana przez ruch elektronów. Jeśli chodzi o działanie całego systemu fotowoltaiki, to składa się on z różnych urządzeń m.in. liczników produkcji, falowników oraz okablowania. W zależności od wybranego modelu, cała instalacja może zostać podłączona do sieci energetycznej, aczkolwiek nie jest to warunkiem do sprawnego funkcjonowania paneli.
Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne – różnice
Zarówno panele fotowoltaiczne, jak i kolektory słoneczne do prawidłowego działania potrzebują energii słonecznej. Jednak, to jedynie podobieństwo, które je łączy. Dlaczego? Otóż, ich stosowaniu przyświeca bowiem inny cel. Panele fotowoltaiczne dedykowane są przekształcaniu energii słonecznej w elektryczną, natomiast funkcją kolektorów jest wyłącznie produkcja ciepła wykorzystywanego do ogrzewania wody.
Jeśli zastanawiasz się, jakie alternatywne źródła energii wybrać, powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na ewentualne korzyści wynikające ze stosowania konkretnego rozwiązania oraz kosztu instalacji. Co więcej? Warto mieć świadomość, że w przypadku kolektorów słonecznych, nie ma możliwości magazynowania nadmiaru wyprodukowanej energii. Innymi słowy oznacza to, że musi być ona używana na bieżąco. Poza tym ograniczone są również możliwości ich instalacji. Montaż kolektorów w przeciwieństwie do paneli fotowoltaicznych zaleca się wyłącznie na dachach, najlepiej w odległości kilku metrów od gruntu. Jeśli chodzi o koszt instalacji, wynosi on średnio od 10 do 13 tysięcy złotych. Najczęściej działają one sprawnie przez około 40 lat.
W przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, panele fotowoltaiczne nie wymagają natychmiastowego zużywania wyprodukowanej energii. W zależności od określonego zapotrzebowania można ją wykorzystać w późniejszym czasie. Ponadto, nie ma też konieczności montowania ich na dachu- można tego dokonać w dowolnym miejscu na działce. Koszt instalacji fotowoltaicznej to średnio ok. 25 tysięcy złotych, a czas ich działania szacuje się na 50 lat.
Co zatem wybrać?
Znacznie więcej korzyści przemawia za stosowaniem paneli fotowoltaicznych, niż kolektorów słonecznych. Mimo, że koszt ich zakupu i instalacji jest wyższy, jednak nierzadko inwestycja zwraca się w całości już po 5 latach! Ponadto, nie bez znaczenia jest także możliwości montażu paneli w dowolnym miejscu.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowej pomocy- koniecznie skontaktuj się z nami. Eksperci WOLTPOL chętnie służą pomocą i fachowym doradztwem. Zapraszamy!