Coraz więcej osób decyduje się na odnawialne źródła energii, które nie tylko pozwalają obniżyć rachunki, ale wywierają pozytywny wpływ na środowisko. Do tego typu rozwiązań należą m.in.  służące do ogrzewania domów pompy ciepła. Zastanawiasz się nad zamontowaniem pompy ciepła w swoim domu? Świetnie trafiłeś! Doświadczeni specjaliści WOLTPOL doradzą w zakresie wyboru i instalacji najlepszego dla Ciebie rozwiązania, dzięki któremu tanio ogrzejesz mieszkanie bądź biuro.

Rodzaje pomp ciepła

Jedną z największych zalet pomp ciepła jest to, że mogą wykorzystać praktycznie każde zewnętrzne źródło ciepła. Rodzaje pomp ciepła klasyfikujemy właśnie ze względu na to, skąd pobierają ciepło:

Gruntowa pompa ciepła – czerpie ciepło z gruntu. Dzielimy je na:

  • Głębinowe – w tym przypadku konieczne są głębokie odwierty pod instalację sondy
  • Poziome – gdzie potrzebny jest duży teren, na którym zostanie ułożona instalacja

Wodna pompa ciepła – w tym przypadku wymiana temperatury zachodzi w środowisku wodnym. Jest to rzadziej stosowane rozwiązanie ze względu na konieczność bliskości cieku, zbiornika wodnego lub głębinowych złóż wody o określonych parametrach

Powietrzne pompy ciepła – to rozwiązanie, które ostatnim czasem zyskuje na popularności. Dzieje się tak, bowiem tego typu instalacja nie wymaga dużej ingerencji w teren ani wysokich kosztów. Dzielimy je na: pompę ciepła powietrze-woda i powietrze-powietrze. Jeżeli chodzi o typ wodny przekazuje on ciepło do zbiornika wody lub instalacji grzewczej, dzięki czemu może służyć do zasilania ogrzewania podłogowego lub przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Z kolei, pompa powietrze-powietrze może posłużyć do ogrzewania domu za pomocą klimakonwektorów. Ponadto, często jest używana również jako dodatkowe źródło ogrzewania, skojarzone z istniejącym systemem grzewczym na paliwo stałe np. zasilanym energią elektryczną.

Pompy ciepła – najważniejsze elementy

W standardowych pompach ciepła można wyróżnić trzy oddzielne obiegi oraz ich najważniejsze składniki:

  • Obieg dolnego źródła – w którym wyróżniamy pompę obiegową oraz czynnik roboczy, najczęściej glikol
  • Obieg główny – na który składają się sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny, parownik oraz specjalny czynnik roboczy o wysokich właściwościach wymiany cieplnej
  • Obieg górnego źródła – w którym jest pompa obiegowa oraz czynnik doprowadzający ciepło do pomieszczeń bądź zbiornika wody użytkowej

Jak działa pompa ciepła?

Zastanawiasz się, na czym polega działanie pompy ciepła? Sama pompa składa się z 3 głównych elementów: źródła dolnego, które jest źródłem ciepła, pompy ciepła odpowiedzialnej za działanie obiegu grzewczego i wymianę ciepła między źródłami, górnego źródła ciepła, czyli systemu ogrzewania w domu.

Glikol napędzany pompą pozyskuje ciepło ze źródła dolnego (woda, ziemia lub powietrze), a następnie oddaje je w parowniku do obiegu głównego. W obiegu głównym specjalny czynnik roboczy jest rozprężany i wychładzany. Następnie wprowadza się go do parownika, gdzie przyjmuje temperaturę od czynnika dolnego źródła. W kolejnym etapie jest on sprężany, a jego temperatura podnosi się, aby trafić do skraplacza, gdzie ogrzewa czynnik górnego źródła. Podgrzany czynnik górnego źródła przy pomocy pompy obiegowej ogrzewa dom. Gdy dojdzie do wychłodzenia, cały proces jest powtarzany. Cały obieg, który zachodzi na pompie ciepła zasila energia elektryczna.

Jak wybrać najlepszą pompę ciepła?

Wybór najlepszej pompy ciepła zależy przede wszystkim od tego, czy jest to stare, czy nowe budownictwo, jaki jest jego stan, termoizolacja oraz związane z nią ewentualne straty ciepła. Poza tym, duże znaczenie ma również wielkość pomieszczenia, które trzeba ogrzać oraz powierzchnia, na której można rozłożyć dolne źródło pompy. Jednak to nie wszystko. Istotne znaczenie mają również dodatkowe aspekty takie jak np. średnia temperatura w rejonie, źródło wody oraz rodzaj gleby.

Nie bez znaczenia pozostają również kwestie finansowe. Należy pamiętać, iż pompa ciepła gruntowa oznacza najwyższe ceny, a jej założenie wymaga najwięcej pracy. Z kolei, jeżeli chodzi o pompy powietrzne zyskują one na popularności przede wszystkim ze względu na niski koszt początkowy. Są one często wybierane ze względu na źródło, w którym zachodzi wymiana. Innymi słowy, powietrze jest wszędzie darmowe i może być użyte jako główne medium ogrzewające dom.

Pompa ciepła powietrzna i jej zalety

Jeżeli chodzi o powietrzne pompy ciepła, stanowią one świetny wybór niezależnie od tego, czy planujesz budowę domu, czy posiadasz już istniejący budynek. Dlaczego? Ich instalacja nie wymaga głębokich odwiertów i rozkopywania terenu w porównaniu np. do pompy gruntowej. Dodatkowo, nie ma również znaczenia gdzie mieszkasz ani jaką powierzchnią pod instalację dysponujesz. Mimo tego, warto pamiętać, że z tego rodzaju pompą ciepła najefektywniej współpracuje instalacja grzewcza pozioma lub pionowa, co jest spowodowane równomiernym rozprowadzaniem ciepła.

Co więcej? Wykorzystanie tego typu pompy ciepła w przypadku dużych wahań temperatur może wymagać wspomagania drugim źródłem ogrzewania domu. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, iż powietrzna pompa ciepła to również możliwość chłodzenia latem – w tym przypadku konieczne jest odwrócenie całego obiegu.

Chcesz zamontować pompę ciepła w swoim domu, lecz nie wiesz którą ofertę wybrać? Masz problem z dobraniem odpowiedniej pompy do swoich indywidualnych potrzeb? Koniecznie sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami. Posiadamy wieloletnie doświadczenie i bogatą wiedzę w zakresie powietrznych pomp ciepła – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy każdą Twoją wątpliwość. Zapewniamy montaż i kompleksowe wsparcie podczas całego procesu instalacji pompy ciepła. Zapraszamy do WOLTPOL!

Zadaj pytanie on-line Gadu-Gadu