Montaż instalacji fotowoltaicznej możliwy jest wyłącznie na odpowiednio sprawdzonym i przygotowanym dachu. W sytuacji, gdy dach budynku nie gwarantuje odpowiedniej ekspozycji instalacji PV bądź, gdy jego konstrukcja nie umożliwia montażu instalacji fotowoltaicznej konieczne jest zamontowanie paneli słonecznych w innym miejscu np. na gruncie. Zatem, jak sprawdzić dach pod instalację fotowoltaiczną? Podpowiadamy poniżej!
Jak sprawdzić dach, na co zwrócić uwagę?
Wśród najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej zalicza się orientację dachów względem stron świata, jego konstrukcję, nośność więźby dachowej, lukarny oraz o ich rozmieszczenie i ilość połaci. Ponadto, ważna jest również weryfikacja zacienienia połaci dachowej przez sąsiadującą z budynkiem zabudowę oraz określenie powierzchni, która może być przeznaczona na montaż ogniw PV. Co więcej? Na konfigurację i sposób usytuowania instalacji paneli słonecznych mają wpływ również wywietrzniki, kominy oraz okna dachowe.
Sprawdzenie przestrzeni montażowej na dachu
Pierwszą rzeczą jaką należy wykonać w ramach sprawdzenia dachu pod instalacje paneli fotowoltaicznych jest zrealizowanie pomiarów przestrzeni montażowej. Należy także zweryfikować odległość i lokalizację przeszkód zacieniających, zarówno na dachu, jak i w najbliższym sąsiedztwie budynku. Mowa tutaj m.in. o kominach, antenach, sąsiadujących budynkach, czy słupach elektroenergetycznych oraz drzewach.
Poprzez weryfikację i zmierzenie przestrzeni montażowej możliwe jest precyzyjne rozplanowanie obszaru i sposobu rozlokowania modułów PV oraz ograniczenie wpływu zacienienia na moc i wydajność instalacji. Jest to również etap, na którym należy określić kąt nachylenia połaci dachu względem gruntu.
Weryfikacja rodzaju i stanu pokrycia dachowego
Duże znaczenie odgrywa również rodzaj i kondycja pokrycia dachowego. Nie należy zapominać, iż instalacja fotowoltaiczna stanowi dodatkowe obciążenie dla całej konstrukcji dachu. Instalacja o mocy 5 kWp może ważyć nawet powyżej 350 kg. Z tego powodu przed rozpoczęciem montażu instalacji fotowoltaicznej należy określić, czy więźba dachowa oraz poszycie dachu są w stanie bez problemu utrzymać instalację PV oraz, czy pozwalają na bezpieczną eksploatację instalacji solarnej. Więźba dachowa musi być w odpowiedniej kondycji. Krokwie nie mogą być w żadnym wypadku spleśniałe, czy spróchniałe, ponieważ montaż instalacji na tak osłabionej więźbie może spowodować katastrofę budowlaną.
Jakie są optymalne warunku montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu?
Zastanawiasz się, jakie są optymalne warunki do przeprowadzenia montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu? Występują one wówczas, gdy ogniwa PV mogą być skierowane na południe, a ich nachylenie względem gruntu oscyluje na poziomie 30-40 °. Co istotne? Panele fotowoltaiczne powinny być rozmieszczone na dachu w taki sposób, aby pokryć możliwie duży obszar dachu o największej ekspozycji słonecznej. Ponadto, należy przy tym zwrócić uwagę na obszary, które mogą podlegać zaciemnieniu i dobrać taki układ paneli, aby w jak największym stopniu wyeliminować to zagrożenie.
Kiedy montaż paneli na dachu jest niemożliwy?
W sytuacji, jeżeli dach budynku małą powierzchnią – mniejszą od 5m2, na której możliwe byłoby umieszczenie paneli fotowoltaicznych, wówczas znacznie lepszym rozwiązaniem jest montaż paneli na gruncie lub na dachu innego budynku. Bardzo podobnie jest w przypadku, gdy konstrukcja dachu nie jest w stanie wytrzymać ciężaru instalacji fotowoltaicznej. Wówczas konieczne jest uprzednie naprawienie elementów konstrukcyjnych lub wybór innego miejsca do montażu instalacji paneli fotowoltaicznych.
Masz dodatkowe pytania bądź wątpliwości związane z instalacją fotowoltaiczną na dachu? Koniecznie skontaktuj się z nami. Doświadczeni specjaliści WOLTPOL pomogą wybrać Ci najlepsze rozwiązanie. Zapraszamy!