Promieniowanie słoneczne to zupełnie darmowe, a jednocześnie odnawialne źródło energii, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a co za tym idzie jest coraz powszechniej wykorzystywane do produkcji prądu. Jakie wady i zalety niesie ze sobą to rozwiązanie? Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty związane z eksploatacją tego paliwa. Zapraszamy do lektury!

Energia z promieni słonecznych a ekonomia

Ekonomiczny aspekt eksploatacji energii słonecznej jest tematem poruszanym coraz częściej. To nic dziwnego zwłaszcza w obecnych czasach drastycznych podwyżek stawek za prąd oraz inne media. Jak w praktyce wyglądają plusy i minusy nowoczesnych technologii solarnych pod kątem ekonomicznym?
Zalety energii słonecznej

Korzyści wynikających z instalacji paneli fotowoltaicznych jest bardzo wiele. Największe z nich to:

  • Darmowa i ogólnodostępna energia- to jedno z łatwych do pozyskania OZE
  • Niższe rachunki z zakładu elektroenergetycznego nawet o 90%
  • Możliwość uzyskania korzystnych dotacji i dopłat m.in. z programu rządowego „Mój Prąd” bądź z ulgi termomodernizacyjnej
  • Solary słoneczne pracują bezkosztowo i bezawaryjnie- żywotność paneli sięga nawet 30 lat, dlatego czas zwrotu inwestycji jest bardzo krótki (ok. 5 lat)

Wady energii słonecznej

Według większości gospodarstw domowych największą wadą energii słonecznej jest inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne, która jest dość duża. Należy jednak pamiętać, że koszt ponosimy jednorazowo, natomiast korzyści czerpiemy przez wiele lat. Z tego powodu warto o precyzyjne oszacowanie zarówno wydatku, jak i zwrotu. Jednak to nie wszystko- na pozyskiwanie energii elektrycznej ze słonecznej możesz również uzyskać kredyt o korzystnym oprocentowaniu.

Energia słoneczna w aspekcie ekologicznym

Stosowanie energii słonecznej do produkcji prądu czy podgrzewania ciepłej wody użytkowej to działania przyjazne środowisku naturalnemu. Jakie wady i zalety dla natury wynikają z korzystania z tej technologii?

Zalety:

  • Energia słoneczna jest odnawialnym surowcem, a korzystanie z niej nie wpływa negatywnie na naturalne zasoby
  • Energia z promieniowania słonecznego pozwala znacznie zmniejszyć emisję szkodliwych gazów cieplarnianych do środowiska
  • Panele fotowoltaiczne cechują się coraz niższym śladem węglowym. Co to oznacza w praktyce? Ich produkcja staje się coraz bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego
  • Korzystanie z energii słonecznej nie generuje zbyt dużo hałasu, wpływając pozytywnie na naturalne otoczenie

Wady:

Należy pamiętać, że do produkcji paneli fotowoltaicznych stosuje się toksyczne pierwiastki chemiczne. Jednak cały proces przebiega pod ścisłą kontrolą, co zapobiega ryzyku dużego zagrożenia dla środowiska. Co więcej? Również utylizacja paneli staje się coraz bardziej ekologiczna- powstają centra, które specjalizują się w ich recyklingu.

Energia słoneczna a bezpieczeństwo

Naturalne źródła energii, takie jak promieniowanie słoneczne, jest w pełni bezpieczne zarówno dla człowieka, jak i środowiska.

Jakie zalety energii słonecznej?

Fotowoltaika jest zeroemisyjna – nie stwarza żadnego zagrożenia dla środowiska naturalnego. Odpowiednio zamontowane instalacje OZE charakteryzuje wysoki poziom bezpieczeństwa energetycznego. Bardzo sporadycznie zdarzają się poważne awarie czy pożary. Konwersja energii z promieniowania słonecznego pozwala pozyskać darmowy prąd, a to z kolei przekłada się na wyższe bezpieczeństwo ekonomiczne.

Jakie wady energii słonecznej?

Wadą w kwestii bezpieczeństwa może być to, iż system PV produkujący energię elektryczną powinien zostać zamontowany z zachowaniem dużej precyzji. W przypadku popełnienia błędów przez instalatorów, może dojść do groźnego w skutkach przepięcia. Aby temu zapobiec, warto podjąć współpracę z doświadczoną firmą zajmującą się montażem paneli słonecznych. Korzystając z kompleksowych usług WOLTPOL, zyskujesz pewność i gwarancję profesjonalnej instalacji fotowoltaicznej, a tym samym ich długoletniej żywotności.

Jeśli zastanawiasz się nad montażem paneli słonecznych, skontaktuj się z nami. Gwarantujemy, że dobierzemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie technologiczne, dzięki którym zyskasz mnóstwo korzyści! Zapraszamy.

Zadaj pytanie on-line Gadu-Gadu