Fotowoltaika to rozwiązanie, które cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. Jednym z głównych powodów, dla którego decydujemy się na jej montaż jest chęć zaoszczędzenia oraz zmniejszenia rachunków za energię elektryczną. Innym równie ważnym argumentem, który przemawia na korzyść montażu fotowoltaiki jest ekologia. Jednak, czy jest to rozwiązanie dla każdego? Informujemy w poniższym artykule!

Czy fotowoltaika to rozwiązanie dla każdego?

Paneli fotowoltaicznych nie można zainstalować, gdy nie dysponuje się własną nieruchomością. Aby zainstalować PV powinieneś być właścicielem posesji i budynków, na których mają być zamontowane. Ponadto, możesz też posiadać prawo do jej długoletniego użytkowania np. na podstawie umowy dzierżawy.

Panele słoneczne montuje się przede wszystkim, by obniżyć koszty energii elektrycznej. Mimo, iż instalacja własnej elektrowni to spory wydatek, jednak inwestycja zwraca się już po około 5 latach. Być może zastanawiasz się, co w sytuacji, jeśli obecnie masz niskie rachunki za energię elektryczną np. na poziomie 300 zł? Inwestycja w instalacje fotowoltaiczną wciąż będzie opłacalna – wydłuży się tylko koszt zwrotu inwestycji.

Panele fotowoltaiczne- czy to się opłaca?

Jednym z głównych powodów, dla którego montaż paneli fotowoltaicznych może być nieopłacalny jest przeprowadzka. Choć instalacja własnej elektrowni może zwiększyć wartość nieruchomości, jednak nie każdy potencjalny kupiec będzie zainteresowany posiadaniem instalacji fotowoltaicznej. W niektórych sytuacjach własna elektrownia może generować dodatkowe koszty – stanie się tak np. gdy przed jej montażem będziesz musiał naprawić dach, zmienić jego pokrycie, aby przeprowadzić remont instalacji elektrycznej.

Pamiętaj, aby dobrze przemyśleć wielkość swojej mikroelektrowni. Poprzez odpowiedni dobór mocy stworzysz parametry, które zaspokoją potrzeby gospodarstwa domowego bądź firmy. Bardzo istotnym czynnikiem jest również ustawienie paneli fotowoltaicznych. Należy wziąć pod uwagę, iż w zależności od miejsca, w którym się znajdą, mogą być bardziej lub mniej wydajne. Ponadto, nie powinno się instalować paneli słonecznych w miejscach słabo nasłonecznionych lub zacienionych.

Instalacja fotowoltaiczna – ile kosztuje?

Jeżeli chodzi o cenę pojedynczego panelu, może być ona bardzo zróżnicowana. Mają na nią wpływ m.in.  podzespoły użyte przez producenta, kraj produkcji, dystrybutor, czas gwarancji ogniw oraz technologia w jakiej został wykonany panel. Należy zaznaczyć, iż inna jest cena paneli polikrystalicznych, a inna monokrystalicznych. Według szacunków można przyjąć, że koszt panelu o mocy 360 W wynosi ok. 750 zł. Jednak jest to tylko jeden z elementów składowych ceny całego zestawu fotowoltaicznego. W związku z tym, to ile kosztuje jeden panel fotowoltaiczny nie sprawi, że uda się prosto wyliczyć cenę całej instalacji fotowoltaicznej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co wpływa na koszt instalacji, jak kształtuje się cena pod kątem Twojego zapotrzebowania i ile kosztuje panel fotowoltaiczny, który najlepiej sprawdzi się u Ciebie – koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą i skontaktuj się z nami. Eksperci WOLTPOL odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania, rozwieją wątpliwości i doradzą najlepsze rozwiązanie! Zapraszamy.

Zadaj pytanie on-line Gadu-Gadu