Instalacje fotowoltaiczne jako zielone źródło energii cieszą się dużą popularnością. Warto zaznaczyć, iż budowa tego typu instalacji praktykowana jest nie tylko podczas modernizacji  już istniejących domów, ale także podczas stawiania domów nowych. Dlatego, będąc już na etapie projektowania lub samej budowy domu, warto wziąć pod uwagę wyposażenie go w panele fotowoltaiczne. W dzisiejszym artykule wskażemy, na jakich elementach architektonicznych warto się skupić,  planując instalację PV. Zaczynamy!

Instalacje fotowoltaiczne to inwestycje wymagające pewnego nakładu kapitału. Z reguły nie są problematyczne, jednak wymagają przyjrzenia się pewnym szczegółom, takim jak:

  • kształt dachu
  • materiał, z którego wykonany będzie dach
  • ustawienie domu względem stron świata
  • zaplanowanie tras kablowych
  • zagospodarowanie otoczenia domu i ogrodu
  • ustalenie odpowiedniego miejsca na urządzenia sterujące instalacją
  • zaprojektowanie architektury umożliwiającej dostanie się na dach

Pominięcie wymienionych wyżej kwestii nie stanowi przeszkody nie do ominięcia. Gdy jednak nie zostaną one wzięte pod uwagę już podczas projektowania domu, mogą czasami znacząco zwiększyć koszty budowy instalacji PV.

Instalacja fotowoltaiczna a konstrukcja dachu

Mimo, iż panele fotowoltaiczne montuje się również na płaskich dachach, wymaga to wykorzystania specjalnych dodatkowych stelaży (tzw. trójkątów), które umożliwiają montaż paneli pod odpowiednim kątem. Powoduje to znaczny wzrost kosztu konstrukcji, a tym samym całej  instalacji. Idealny spadek dachu w Polskich warunkach nasłonecznienia powinien wynosić od 30 do 40 stopni – optymalnie 35 st. Jeśli planujesz montaż paneli słonecznych na dachu budynku będącego w fazie projektowania, powinieneś tak dopasować spadek dachu, aby był na zbliżonym poziomie. Dach powinien być też odpowiednio zgeometryzowany, aby montaż konstrukcji pod panele był nie tylko wygodny, ale przede wszystkim nie wymuszał tworzenia mało atrakcyjnych form. Optymalne, a tym samym stwarzające najmniej problemów w montażu, są dachy na planie prostokąta.

Dach, na którym montujemy panele fotowoltaiczne, może być pokryty każdym materiałem, który używany jest obecnie do budowy dachów. Najmniej problematyczne są dachy z blachodachówki bądź gontu bitumicznego. Nie stwarzają one problemów podczas montażu, gdyż nie uszkadzają tak łatwo podczas prac konserwacyjnych i monterskich.  Spośród dawniej używanych pokryć dachowych, a jednak dosyć często występujących w Polsce, zdyskwalifikowany jest np. eternit. Dodatkowo nie nadają się do montażu paneli wszelkie konstrukcje dachowe, których stan wzbudza podejrzenia co do wytrzymałości – wymagają one najpierw odpowiedniego remontu.

Dopasowanie instalacji elektrycznej ze względu na planowany montaż paneli fotowoltaicznych

Ważnym krokiem jest zaplanowanie prowadzenia instalacji elektrycznej. Panele fotowoltaiczne muszą być połączone z pozostałą infrastrukturą elektryczną. Dlatego podczas montażu dachu warto od razu zaplanować miejsce przeprowadzenia kabli przez dach. Można również uwzględnić dodatkowe rewizje na wiązki kabli prowadzone od dachu do miejsca, w którym będzie zlokalizowany inwerter. Zaplanowanie tych czynności odpowiednio wcześniej  ułatwi przygotowanie instalacji elektrycznej do podłączenia fotowoltaiki.

Choć eksploatacja paneli słonecznych powinna być bezobsługowa i nie ma konieczności wykonywania regularnych prac konserwacyjnych, należy pamiętać, że powinno być możliwe dostanie się do poszczególnych modułów. Zaleca się, aby dopasować budowę dachu w taki sposób, by można było wygodnie na niego wejść w celu przeprowadzenia ewentualnej naprawy. By produkcja instalacji była bardziej efektywna istotna jest również czystość samych paneli. Niezbędne jest ich regularne mycie z zastosowaniem łagodnych środków myjących – zdemineralizowanej wody oraz odpowiednich szczotek. Idealne są do tego profesjonalne systemy myjące.

Planujesz umieścić panele na konstrukcjach naziemnych, znajdujących się np. w ogrodzie? W tej sytuacji należy pomyśleć o poprowadzeniu kabli w ziemi. Wiąże się to z koniecznością zbudowania rewizji w ścianach budynku lub wyprowadzenia kabli przez fundament. Są to działania, które wymagają dużych nakładów pracy, jeśli realizuje się je już po postawieniu budynku. Warto wziąć je pod uwagę już na etapie projektowania.

Miejsce na osprzęt instalacji fotowoltaicznej

Pamiętaj, że instalacja fotowoltaiczna to nie tylko panele i kable! Konieczne jest też miejsce na inwerter, a w niektórych przypadkach akumulator lub magazyn energii. To elementy, które mają duże znaczenie, szczególnie w przypadku większych instalacji – mogą zająć więcej miejsca. Z tego powodu odpowiednią ilość miejsca także warto zaplanować już na etapie projektowania domu.

Panele fotowoltaiczne a ogród

Duże znaczenie ma również odpowiednie zaplanowanie bezpośredniego otoczenia domu. Zbyt wysokie drzewa mogą zasłonić panele i zmniejszyć ich efektywność. Warto zadbać o to, aby żadne z drzew znajdujących się blisko domu nie rzucało cieni na panele bez względu na porę dnia. Co zrobić, jeśli jest to niemożliwe? W tej sytuacji należy tak zaplanować ogród, aby panele fotowoltaiczne były odsłonięte przez co najmniej ¾ dnia. Aby tego dokonać, należy dokładnie zapoznać się z danymi dotyczącymi wysokości rosnących w ogrodzie drzew oraz czy można je przycinać.

Zadaj pytanie on-line Gadu-Gadu