Na audyt fotowoltaiczny powinien zdecydować się każdy inwestor, który planuje w przyszłości wykorzystać energię ze słońca poprzez instalację fotowoltaiczną. Dlaczego? Przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego pozwala lepiej poznać, zarówno korzyści, jak i ograniczenia, z którymi może spotkać się nasza instalacja fotowoltaiczna. Montując panele słoneczne na dachu budynku, należy zdawać sobie sprawę z ograniczeń, jakie posiada powierzchnia dachu. Ograniczenia powierzchniowe łączą się m.in. z występowaniem kominów, okien dachowych czy wywietrzników, które powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od paneli. Audyt fotowoltaiczny to doskonały sposób na ocenę możliwości montażowych paneli PV. Czym jest i co dokładnie obejmuje audyt fotowoltaiczny? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz poniżej. Zapraszamy!

Co to jest audyt fotowoltaiczny i kto odpowiada za jego wykonanie?

Audyt fotowoltaiczny to usługa, która obejmuje szeroki zakres działań prowadzonych przez doradców z zakresu fotowoltaiki. Przeprowadzana w ramach audytu analiza ekonomiczna i techniczna pozwala lepiej zaprojektować potrzebną instalację. Co istotne? Ocena możliwości montażowych dotyczy nie tylko sfery technicznej, ale również ekonomicznej . Ponadto, audyt przeprowadza się także w oparciu o zapotrzebowanie na energię elektryczną, gdyż to właśnie ona warunkuje moc instalacji fotowoltaicznej. Audyt fotowoltaiczny wykonują doświadczeni eksperci z firm fotowoltaicznych. To specjaliści, którzy dzięki własnej wiedzy i doświadczeniu potrafią określić, czy instalacja paneli będzie opłacalna, jak duża powinna być inwestycja, aby mogła pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną naszego budynku.

Audyt fotowoltaiczny – co obejmuje?

Instalacja paneli słonecznych wymaga zapoznania się z wieloma zmiennymi czynnikami, które warunkują moc instalacji, jej rozmieszczenie oraz poziom inwestycji.

  • Kąt nachylenia dachu- planując montaż paneli słonecznych na dachu, należy pamiętać o ustawieniu ich pod odpowiednim kątem. Optymalna wartość nachylenia to ok. 30-40 stopni. Aby uzyskać odpowiedni kąt nachylenia instalacji fotowoltaicznej, można skorzystać ze specjalnych konstrukcji wsporczych. Są one zróżnicowane nie tylko ze względu na kąt nachylenia dachu, ale także pokrycie. Jeśli chcesz dobrze ocenić możliwości własnej infrastruktury dachowej, powinieneś przeprowadzić profesjonalny audyt fotowoltaiczny. To świetne rozwiązanie, które pomoże Ci określić, jaka instalacja będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.
  • Analiza ekonomiczna- to szczegółowy wywiad z inwestorem, który pozwala zapoznać się dokładnie z kosztami inwestycyjnymi. Co więcej? Audyt fotowoltaiczny może uwzględniać również dotacje i dofinansowania, jakie możesz otrzymać na realizację inwestycji w ramach specjalnie przygotowanych programów np. Mój Prąd bądź Czyste powietrze. Analiza ekonomiczna to też ocena warunków montażowych instalacji fotowoltaicznej. Należy pamiętać, że w zależności od rodzaju konstrukcji wsporczej, instalacji na gruncie lub dachu- koszty będą zróżnicowane. Dlatego decydując się na instalację paneli, warto rozpocząć od przeprowadzenia audytu fotowoltaicznego. Profesjonalny audyt pozwala nie tylko poznać własne potrzeby, ale również zagadnienia związane z poborem energii w budynku.
  • Odpowiednie przygotowanie do montażu paneli- przygotowanie paneli do montażu to jeden z najważniejszych etapów całej inwestycji. Przed wyborem miejsca montażu paneli należy wykonać precyzyjną analizę zacienienia, biorąc pod uwagę potencjalne zmiany w kolejnych latach spowodowane m.in. wzrostem drzew i krzewów otaczających budynek. Odpowiednio dobrana instalacja będzie przynosić długofalowe korzyści. Audyt fotowoltaiczny to także bardzo dobry czas na określenie, czy dach nadaje się do montażu paneli słonecznych.

Audyt fotowoltaiczny – cena

Wywiad z inwestorem może zostać przeprowadzony jako pierwszy krok przed wykonaniem inwestycji. Koszt audytu fotowoltaicznego różni się w zależności od danej firmy fotowoltaicznej i może wahać się w przedziale od ok. 200 zł do 1000 zł. Należy zaznaczyć, że w każdym przypadku audyt fotowoltaiczny może obejmować inny zakres pracy. Z tego powodu warto zawsze zapytać, co dokładnie obejmuje dana usługa.
Interesuje Cię audyt fotowoltaiczny? Masz dodatkowe pytania? Wszelkie wątpliwości dotyczące realizacji inwestycji można rozwiać już na samym początku, pytając o to naszych specjalistów. Decydując się na audyt montaż instalacji nie będzie stanowił żadnego ryzyka i niepewności, zarówno w kwestii inwestycji, jak i jej późniejszego zwrotu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Zadaj pytanie on-line Gadu-Gadu